Jak wybrać najlepsze doniczki na kwiaty?

Wybierając doniczkę dla nowej rośliny, upewnij się, że jest ona wyposażona w otwory drenażowe i daje roślinie przestrzeń do wzrostu. Kup donicę o średnicy co najmniej o 3 cm szerszej niż średnica bryły korzeniowej rośliny, a jeśli spodziewasz się szybkiego wzrostu rośliny, użyj donicy szerszej nawet o 10 cm.

kwiaty w donicach różnej wielkości

Znajdź swój styl

Rozmiar doniczki do domu i dostępność drenażu to dwa najważniejsze czynniki przy wyborze donicy dla rośliny domowej (zobacz też informacje tutaj: https://kwiatydonice.pl/donice). Po zaspokojeniu tych dwóch potrzeb, wybierz donicę, która ma wygląd i styl, który Ci się podoba. Donice ceramiczne są obecnie najpopularniejszym rodzajem pojemników dla roślin domowych. Znajdziesz je we wszystkich rodzajach stylów, kolorów i rozmiarów. Swego czasu gliniane doniczki były najpopularniejszym pojemnikiem dla roślin domowych.

Gliniane doniczki na kwiaty są atrakcyjne, ciężkie (idealne dla dużych roślin) i porowate (doskonałe dla bromeliad, kaktusów, paproci, storczyków i sukulentów). Jednak gliniane donice są trudne do czyszczenia. Donice z tworzywa sztucznego i włókna szklanego mają kilka zalet. Dostępne we wszystkich rodzajach kolorów i stylów, te lekkie donice są łatwe do czyszczenia i niedrogie. Inne materiały na pojemniki dla roślin domowych to metal, koszyki, impregnowane lub odporne na gnicie drewno, glazurowana ceramika i szkło.

Dopasowanie rośliny do donicy

Po określeniu potrzeb rośliny, kolejnym bardzo ważnym krokiem jest znalezienie donicy, która odpowiednio podkreśli i oprawi roślinę. Chcesz mieć pewność, że kolor i kształt liści Twojej rośliny zostanie podkreślony przez donicę, którą dla niej kupisz.

Nie ma sensu kupować krzykliwej donicy, która odciąga całą uwagę od twojej pięknej rośliny! To jak kupowanie złej ramy do obrazu. Na przykład, jeśli Twoja roślina ma piękne i zróżnicowane kolory na swoich liściach, powinieneś unikać mocno wzorzystych i jasnych kolorów doniczek.

Jeśli Twoja roślina ma drobne liście z zawiłym wzorem na nim, unikaj doniczek z wzorami na rzecz prostych, jednolitych kolorów. Proporcja jest kluczowym elementem każdej zrównoważonej kompozycji.  Proporcjonalna donica to taka, która nie jest zbyt duża lub zbyt mała, zbyt niska lub zbyt wysoka w stosunku do znajdującej się w niej rośliny. Można jednak bawić się proporcjami, wyolbrzymiając je w celu podkreślenia konkretnego kształtu rośliny. Na przykład, można kupić bardzo smukłą i wysoką donicę dla wysokiego, podłużnego kaktusa.

Post navigation