Doniczki ceramiczne czy metalowe – co wybrać?

Rośliny doniczkowe wymagają nie tylko odpowiedniego miejsca, w którym będą stały, a także regularnego podlewania, lecz również dobrze dobranej doniczki. Jak się często okazuje, to właśnie ta ostatnia kwestia jest źródłem największej liczby problemów. Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegoś konkretnego typu doniczki poznać najważniejsze zalety i wady dwóch najpopularniejszych modeli, czyli odmiany ceramicznej oraz metalowej.

Charakterystyka donicy ceramicznej

doniczka ceramiczna

Nie da się zaprzeczyć temu, że ostatnimi czasy doniczki ceramiczne nie miały dobrej prasy. Uważane były za niemodne, nieco archaiczne i zwyczajnie stare. Dziś jednak na powrót zyskują ogromną popularność i stają się najczęstszym wyborem wielu osób tworzących na swoich balkonach i tarasach niewielkie roślinne enklawy.
Z jakiego powodu warto sięgnąć po ceramiczne doniczki? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że rewelacyjnie chronią one ziemię przed nadmiernym przegraniem, a także przed przemarznięciem. Dzięki temu w każdych warunkach korzenie rośliny są bezpieczne.
Inną bardzo dużą zaletą jest wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Doniczki tego rodzaju świetnie radzą sobie z niską oraz wysoką temperaturą, a także z dużymi wahaniami temperatur. Oczywiście są także niewrażliwe na silne nasłonecznienie.
Wielu miłośników roślin zauważa, że rośliny umieszczone w takich doniczkach doskonale wzrastają. Wszystko dzięki temu, że ceramika ma porowatą powierzchnię, która zapewnia rewelacyjny dostęp do powietrza, a także odprowadza nadmiar wilgoci. Dodatkowo zapobiega przed pleśnią oraz gniciem korzeni.
Na sam koniec wspomnieć trzeba także o tym, że doniczki tego rodzaju są stosunkowo ciężkie, co świetnie zabezpiecza roślinę przed przewróceniem w wyniku silnego podmuchu wiatru.
Oczywiście takie doniczki mają także pewne wady. Zdecydowanie najważniejszą jest fakt, że są dość kruche. Jeśli ceramiczna donica wypadnie nam z ręki, najprawdopodobniej po prostu pęknie w wyniku uderzenia o podłożę.

Charakterystyka donicy metalowej

Doniczki ceramiczne bez wątpienia posiadają naprawdę ciekawe zalety. Sprawia to, że nawet pomimo pewnych wad cieszą się one ogromną popularnością. Jak to jednak wygląda w przypadku donic metalowych. Czym szczególnym mogą się one poszczycić i zainteresować tym samym klientów?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że są one bardzo solidne, mocne i doskonale zabezpieczają rośliny przed różnymi zagrożeniami. Co więcej, są one także dostępne w wielu różnych wariantach, dzięki czemu każdy znajdzie idealna dla siebie wielkość oraz kształt donicy.
Nie da się ukryć, że bardzo dużą zaletą takich metalowych donic jest łatwość utrzymania ich w czystości. Jest to bardzo ważne, ponieważ donice bywają istotnym elementem dekoracyjnym.
Jeśli chodzi o wady, to metalowe donice charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością, co będzie blokowało swobodny przepływ wody. Przyczyniać się to może do gnicia korzeni. Co więcej, dość intensywnie się one nagrzewają, co również może stanowić duży problem dla poprawnego wzrostu rośliny.

Post navigation