Styl skandynawski – co warto wiedzieć?

Styl skandynawski już od wielu lat jest w naszych mieszkaniach. Nie ma się czemu dziwić. Mieszkańcy północy, tak jak my, cierpią na małą ilość słońca, dlatego stworzyli styl, w którym dominują jasne, wesołe kolory, światło oraz naturalne materiały. Jakie jeszcze są wyznaczniki stylu? 

Światło i jasne kolor

Styl skandynawski pełen jest jasnych kolorów, które rozświetlają mieszkanie. Króluje biel, pastelowe beże, odcienie szarości. 

Bardzo ważne jest światło, dlatego Skandynawowie cenią sobie dom, w którym nie ma zbędnych firan czy zasłon. Dzięki odsłoniętym oknom wpada do mieszkania dużo światła dziennego, które wprowadza radosny nastrój.

Światło, które gości w skandynawskich domach ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest światło świec, które ociepla klimat i powoduje, że w domu robi się przytulnie i sympatycznie. Latarenki badź świece ustawione na parapecie okiennym to elegancka ozdoba. 

Jasne kolory dominują w meblarstwie. Widzimy białe komody, krzesła skandynawskie, które są w bieli lub delikatnych szarościach czy wygodne fotele, które również są w jasnej kolorystyce. 

Prostota i minimalizm

Meble w stylu skandynawskim są bardzo proste. Widać to bardzo dokładnie na krzesłach skandynawskich, które są bardzo popularne na świecie. 

Krzesła skandynawskie w dużej części wykonane są z drewna, które jest jednym z ulubionych materiałów Skandynawów. Mimo drewnianej konstrukcji krzesła mają delikatną budowę i świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie wydają się duże lecz delikatne i subtelne. 

Posiadające prostą formę skandynawskie krzesło, jest pozbawione zbędnych ozdób. Mogło by się wydawać, że będą ciężkie i toporne. Jednak tak nie jest. Krzesło skandynawskie ma budowę, która powoduje płynne przejście od oparcia krzesła do siedziska. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu jednolitej tapicerki oraz jasnych kolorów. 

Naturalne materiały

Kolejnym, charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest zastosowanie naturalnych materiałów. Bardzo często wykorzystywane jest drewno, które jest najważniejszym materiałem. Często używany jest również kamień.  

Szerokie zastosowanie drewna również widoczne jest w krzesłach skandynawskich, które nogi przeważnie mają z drewna. Komody najczęściej również są drewniane.

Skandynawowie, którzy mimo braku elementów dekoracyjnych potrafili ocieplić swoje mieszkania za pomocą naturalnych tkanin. Bawełna, len czy juta to materiały, które często pojawiają się w mieszkaniach. Elementem charakterystycznym są ciepłe pledy, które leżą na sofach czy miłe poduszki, które sprawiają, że przestrzeń jest przytulna. 

Mieszkania w stylu skandynawskim przyjęły się w naszym wzornictwie. Bardzo często wykorzystujemy poszczególne elementy, które łączymy bardzo swobodnie. Tak właśnie jest z krzesłami skandynawskimi, które bardzo chętnie umieszczamy w mieszkaniach w stylu klasycznym czy nowoczesnym, a nawet industrialnym. 

Dzięki zastosowaniu prostej formy i minimalistycznych dekoracji krzesła świetnie wpisują się w różne style dekoracyjne.

Post navigation