Obrusy na każdą okazję

Haftowane i szydełkowane obrusy to często rodzinna spuścizna. Takie pamiątki są niezwykle cenne i na pewno robią wrażenie na zaproszonych gościach. Jednak nie wszyscy mamy takie możliwości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w obrus, który doda szyku i klimatu każdemu uroczystemu obiadowi czy innej wyjątkowej uroczystości.

Obrus gładki czy może z ornamentem? 

Wybór obrusów jest bardzo duży. Niektóre z nich pochodzą z tkalni, gdzie przykłada się do ich produkcji niezwykłą uwagę. Mogą być dodatkowo zdobione ornamentami, lamówkami, obszyciami, dekoracyjnym listwami i oczywiście haftem. Mogą w całości być wykonane z koronki. Takie obrusy na pewno robią odpowiednie wrażenie, ale nie należą również do tanich. Jego jakość zależy od wkładu pracy, jaki został w niego włożony, a także od materiału. Naturalne materiały wysokiej jakości jak len, jedwab czy bawełna mogą być droższe od poliestru, ale również trudniej je pielęgnować. Gładkie obrusy to uniwersalne rozwiązanie. Pasują praktycznie do każdego wnętrza i zawsze prezentują się elegancko. 

Te z tworzyw sztucznych często mogą być także plamoodporne i bywa, że nie trzeba ich prasować. Również obrus z koronki nie wymaga prasowania. 

Obrusy na stoły prostokątne i okrągłe 

Jak wybrać obrus na stół, jeśli chodzi o jego wielkość? Stoły bywają rożne – prostokątne, kwadratowe, okrągłe – każdy rodzaj wymaga odpowiedniego obrusu, a te w sklepach dostępne są zazwyczaj w standardowych rozmiarach. Jeśli więc posiadamy stół robiony na zamówienie o nietypowych wymiarach, to być może trzeba będzie też uszyć obrus na zamówienie. Jest to jak najbardziej możliwe. Niektóre tkalnie przyjmują takie zamówienia i szyją obrusy na podany wymiar. Jak dobrać obrus do rozmiaru stołu? Do jego szerokości i długości z każdej strony należy dodać około 20 do 25 cm zapasu – tyle powinien zwisać obrus po bokach stołu, aby prezentować się estetycznie i elegancko. Ta zasada obowiązuje również w przypadku okrągłych stołów, choć dopuszczalna są tam nieduże różnice. Dodatkowym elementem, w który możemy doposażyć obrus, jest bieżnik. Może on być w innym kolorze dobranym na zasadzie kontrastu lub charakteryzować się innymi gustownymi dodatkami. 

Jak wybieram obrus na stół, aby pasował do zastawy?

Nie da się ukryć, że w przypadku białych obrusów możliwości stylizacyjne są przeogromne. Możemy dobrać do nich dekoracje i zastawę w każdym kolorze. Dzięki temu odmieniamy nasz stół na każdą uroczystość. Nieco trudniej bywa w przypadku nakryć w innym kolorze, ale wtedy zawsze sprawdzi się zastawa w kolorze białym lub kontrastowym. Natomiast ostrożnie należy podchodzić do obrusów różnokolorowych. Trzeba uważać, aby na naszym stole nie powstał zbyt duży chaos. Serwety w kwiaty lub kratkę są niezwykle efektowne, ale bardzo łatwo w tym wypadku o przesadę. Jeśli więc używamy kolorowych nakryć, to zadbajmy o jednolitą zastawę. Natomiast nasze gładkie i białe obrusy możemy stylizować w dowolny sposób. To eleganckie i uniwersalne rozwiązanie na każdą okazję.

Post navigation