Jakie wybrać nóżki do mebli?

Każdy mebel, który stoi na podłodze, potrzebuje odpowiednich nóg. To właśnie te elementy stolarskie wpływają na stabilność mebli, nie będąc oczywiście pozbawione wpływu na ich wygląd oraz funkcjonalność. W jaki sposób wybrać odpowiednie nóżki do mebli?

Nogi do stołu – jakie wybrać?

Do stolików kawowych wykorzystuje się inne nogi meblowe niż do masywnych stołów obiadowych. Oczywiście nogi do stołu powinny odpowiadać nie tylko wadze blatu, ale i ogólnemu stylowi, w jakim utrzymany został projekt. Nogi nie powinny więc być wykonane z widocznie innego materiału, chyba że projekt mebla zakłada taką niecodzienną estetykę.

Montaż nóżek do mebli

Nogi do mebli powinny zostać trwale przymocowane do spodu mebla, ponieważ to od nich zależy jego stabilność. W czasie montażu warto wykorzystać poziomicę, aby upewnić się, że żadna nóżka nie została krzywo przymocowana. Do łączenia nóżek z meblami najlepiej sprawdzą się kątowniki metalowe oraz specjalne kostki umieszczane we wnętrzu wyfrezowanych otworów. Zastosowanie dwóch metod montażu zwiększy trwałość połączenia.

Nogi z kółkami meblowymi

Ciężkie meble coraz częściej wyposaża się dodatkowo w kółka, które ułatwiają ich przesuwanie. Do nóżek meblowych montuje się odpowiednie kółka, które najczęściej wyposażone są w gumowe opony. Takie miękkie kółeczka nie niszczą podłogi, a dodatkowy hamulec sprawi, że meble nie będą samoczynnie przesuwały się po pomieszczeniu i zachowają pełną stabilność.

Post navigation