Jak wybrać lampę nad stół do jadalni?

Odpowiednie oświetlenie jest ważnym elementem każdego pomieszczenia. Dzięki niemu przebywanie w danym pokoju jest bardziej komfortowe i przyjemne. Dodatkowo w przypadku jadalni, dobrze dobrana lampa może stanowić wspaniałą dekorację i umilać wspólne spożywanie posiłków. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lampy do jadalni nad stół?

Jaką wielkość powinna mieć lampa do jadalni?

Lampy do jadalni nie powinny być za duże, by nie przytłoczyć przestrzeni nad stołem, ani za małe, ponieważ nie będą dawały odpowiedniej ilości światła. Osoba decydująca się na zakup niewielkich lamp, powinna zastanowić się nad powieszeniem kilku sztuk obok siebie. Dobrym pomysłem jest zawieszenie ich na różnych wysokościach w celu uzyskania ciekawego efektu. Tego typu modele mogą wisieć w odległości 50-60 cm od blatu stołu. Decydując się na większe lampy, należy zachować około 75-90 cm przestrzeni między nimi a blatem. Dodatkowo wybór wielkości lampy do jadalni powinien być determinowany wielkością stołu. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, by całość aranżacji wyglądała spójnie.

Lampy do jadalni – wybór kształtu i koloru

Lampa powinna być dopasowana do kształtu stołu. Nie jest to sztywna reguła, lecz pozwala na zachowanie harmonii.

  • w przypadku stołów okrągłych sprawdzą się przede wszystkim kuliste lampy,
  • w przypadku stołów prostokątnych i kwadratowych można pozwolić sobie na lampę w bardziej kanciastym lub nietypowym kształcie.
  • Jeśli chodzi o wybór kolorystyki, jest on uzależniony od charakteru wnętrza. Należy zadać sobie pytanie, czy lampa do jadalni ma współgrać z resztą wystroju, czy może wręcz przeciwnie – kontrastować z nią. W przypadku jasnych wnętrz sprawdzają się wyraziste, ciemne dodatki, które będą stanowić ich charakterystyczny element.

Jeśli w jadalni dominuje jeden konkretny kolor, można zakupić lampę w tym samym kolorze, lecz np. w innym odcieniu niż reszta dodatków. To sprawi, że całość będzie spójna, ale nie nudna. W tej kwestii wszystko zależy w większości od indywidualnych preferencji i gustu domowników.

Podsumowanie

Na wybór lampy do jadalni (więcej) wpływa wiele czynników, takich jak rozmiar i kształt stołu, wielkość pomieszczenia oraz indywidualne preferencje dotyczące koloru dodatków. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na moc żarówki oraz barwę światła. Dobrze dobrana lampa stworzy miłą atmosferę w miejscu spożywania posiłków i będzie stanowiła element dekoracyjny. Odpowiednia aranżacja wnętrza sprawi, że przebywanie w pomieszczeniu będzie wzbudzało pozytywne emocje.

Post navigation