Floakti niegdyś tylko białe, dzisiaj to też szare, dywany różowe i nadal przyjemnie miękkie

W latach 70. i 60. XX wieku dywany flokati były bardzo popularne i wielu właścicieli domów używało ich w sowich pokojach ze względu na prostotę i przyjemną miękkość. Teraz floakti wracają do łask. Co warto wiedzieć o ich historii?

Greckie korzenie

Pierwszą i najważniejszą rzeczą dotyczącą dywanów flokati jest ich związek z Grekami i ich wielowiekową tradycją. Etnolodzy uważają, że pochodzenie dywanów flokati sięga V wieku i pasterzy górskich, którzy mieszkali w wiosce Samarina, najwyższej w górach Pindos. Pierwotnie te dywany służyły pasterzom w ich codziennym życiu, takich jak ubrania, łóżka do namiotów, a co najważniejsze, zapewniając im ciepło i przytulność podczas długich zimowych sezonów.

Flokati w dawnych czasach

To właśnie pasterze hodowali owce i kozy oraz używali swoich produktów mlecznych do sprzedaży na równinach Trikali, Tesalii, Macedonii i Odessy podczas długich zim. Kobiety miały dostęp do wełny, którą tkały w dywany flokati i sprzedawały na bazarach. Tradycja trwała przez wieki i stała się popularnym wyborem dla współczesnych właścicieli domów.

Sentymentalna historia

Pierwsze flokati były kudłatymi wersjami współczesnych dywanów. Jednak pasterze ulepszyli proces ich wytwarzania. Legendy mówią, że Samarinowie zostawili jeden ze swoich wełnianych koców w wodach gór Pindus, bez opieki przez prawie dwa dni. Kiedy wrócili do strumienia, zauważyli, że podkład się sfilcował, a wełna rozplątała się. Do niedawna tkaniny wełniane flokati były białe, teraz dostępne są w różnych kolorach. Robi się z nich dywany różowe, szare, czarne czy beżowe.

Hipisowska popularność

Wraz ze wzrostem turystyki i łatwiejszym podróżowaniem w połowie XX wieku, flokati spopularyzowało się szczególnie w Ameryce Północnej. Istotną rolę wśród dywanów flokati w Stanach Zjednoczonych odegrała rewolucja kulturalna lat 70., gdzie dywany shaggy były definiującym stylem dekady. Niekiedy farbowane w domowych warunkach pomarańczowe, czy niebieskie albo nawet czerwone i różowe dywany floakti stały się artystycznym przejawem nastrojów ruchu hipisowskiego i ówczesnego wzornictwa tamtych czasów.

Floakti dziś

Od tego czasu dywan flokati nie stracił swojego charakteru. Dywany flokati pozostają integralną częścią stylu i designu w branży wyposażenia wnętrz. Flokati może reprezentować różne style – przez rustykalne i vintage z domów z lat 70. aż po współczesny retro. Za najbardziej wartościowe uważa się dywany produkowane są z wełny nowozelandzkiej.

Różowy dywan można nabyć na stronie SklepEureka.pl.

Post navigation