Akcesoria meblowe – jakie są ich rodzaje?

Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom meblowym stworzyć można naprawdę wyjątkowe meble. Pozwalają na poprawę ich funkcjonalności i podkreślają ich indywidualne cechy. Dziś na rynku dostępne są oczywiście bardzo różne akcesoria meblowe. Warto zatem poznać te najważniejsze i dowiedzieć się, czym się charakteryzują.

akcesoria meblowe w pracy stolarza

Zawiasy meblowe

Mówiąc o różnych rodzajach akcesoriów meblowych, zacząć trzeba na pewno od zawiasów. To niezwykle praktyczne akcesoria do mebli, które zwiększają nie tylko ich funkcjonalność, ale i estetykę. Wybór różnego rodzaju zawiasów jest bardzo szeroki. Różnią się od siebie sposobem montażu, kątem rozwarcia czy rodzajem mocowania. Wśród nich wymienić można zawiasy nakładane, bliźniacze, wpuszczane, składane, a także narożne. Tak szeroki wybór pozwala na dobór takich zawiasów, które najlepiej odpowiadać będą na indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Prowadnice i podnośniki

Wśród często stosowanych akcesoriów do mebli na pewno wskazać trzeba jeszcze na prowadnice i podnośniki. Te pierwsze to części do mebli, które montowane są w szafkach i szufladach. Wyróżnić można prowadnice kulkowe, push to open czy prowadnice montowane u dołu mebli. Dobierając konkretny rodzaj prowadnic, nie można zapomnieć o wcześniejszym sprawdzeniu maksymalnego udźwigu szuflad i szafek. Jeśli zaś chodzi o podnośniki, to są one montowane przede wszystkim w meblach tapicerowanych. Wyróżnić można podnośniki uchylno-składane, uchylno-nachodzące, korpusowe, a także uchylne. Podnośniki zwiększają funkcjonalność mebli oraz komfort ich użytkowania.

Uchwyty i gałki meblowe

Na koniec wspomnieć warto jeszcze o uchwytach i gałkach meblowych. Najczęściej wykonywane są z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Dostępne są w wielu wzorach i kształtach. Dzięki temu można je idealnie dopasować do każdej aranżacji wnętrz.

Post navigation